Zumrut WordPress Teması

Herkese selamlar, yeni bir wordpress teması ile karşınızdayım : Zumrut. Temadan bahsetmeden önce söylemek istediğim birkaç cümle olacak. Bu tema yapma işi ne kadar zahmetli bir iş arkadaş ! Temayı çiziyorsun, css yazıyorsun, wordpress entegrasyonunu yapıyorsun, üstüne bi ton da sorun çıkıyor. Hepsine bakman gerekiyor. Eğer aklınızda kısa sürede tek başınıza tema yapmak varsa Allah kolaylık versin diyelim. Lakin bu temayı yapmak için 2 günüm vardı ve nihayet bitirebildim. En zor kısım Temayı çizmek ( Fireworks ile çizildi ) ve herşey bittikten sonra deneme sürecinde çıkan onca sorun oldu. Herneyse bitmiş olması beni çok mutlu ediyor. Şimdi temayı paylaşıp geri dönüşleri bekleyeceğim ( artık bir yorum yaparsınız :)  ), ona göre güncellemeler yaparak ikinci sürümünü çıkartabilirim. Çok konuşmadan temadan biraz bahsedeyim.

Tema genel olarak sade bir tema olarak değerlendirilebilir. Daha çok gri, mavi ve beyaz renklerden oluşuyor. Kişisel bloglar için kullanılabilecek bir tema olabilir.

  • Temanın header kısmında Blog Başlığınız ve hemen altına sloganınız bulunuyor. Sağ tarafı boş bıraktım fakat oraya bir div açtım. Ben bu bölüme twitter daki son yazımı koydum, siz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. ( Eğer sizde son tweet inizi göstermek istiyorsanız yorum bölümünden yardım isteyebilirsiniz. )
  • Üstmenüde anasayfanız ile birlikte oluşturduğunuz sayfalar listelenmektedir.
  • Her yazının başına faydalı olabileceğini düşündüğüm, küçük sosyal medya ikonları koydum : Facebook, Twitter ve Friendfeed. Yazılarınız buradan çok kolay bir şekilde paylaşılabilir.
  • Bence her temada bulunması gereken bir özellik olan tab menü seçeneğini de temaya entegre ettim. Fakat tabmenü içindeki bileşenleri siz ayarlayamıyorsunuz. Burada Kategoriler, Arşiv ve Etiketler otomatik olarak bulunmakta. ( Bu kısıma da widget desteği vermeye çalıştım fakat yapamadım.. )
  • Bunun dışında bir de tab menüden farklı olarak normal yan menü seçeneğini var. Bu kısımı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
  • Yazıları bölmek için PageNavi eklentisi kurdum, indireceğiniz dosyaların içinde bu eklenti bulunmaktadır. PageNavi kodlarını da temaya entegre ettim, sizin yapmanız gereken eklentiyi aktif etmek.
  • Footer kısmında ise üst menüdeki gibi bir listeleme mevcut.
  • Yazılara gelen yorumlarda ise bir başka eklenti kullandım : Intensedebate. Bu eklenti de dosyaların içinde mevcut. Çok yararlı bir eklenti olduğunu düşünüyorum. Zaten WordPress in geliştiricileri tarafından geliştirilmektedir. Bunun yanısıra Yakuter, Anarschi gibi bilindik bloglar da bu eklentiyi kullanmaktadırlar.
  • Yazılarda kullanmak isteyebileceğiniz h1,h2,h3, ul ve li gibi HTML taglarına da stil verdim.
  • Tekil yazı sayfasında Benzer Yazılar desteğide bulunmaktadır.

Şimdilik aklıma gelen özellikle bu kadar. Yazının başında da dediğim gibi geri dönüşlere göre temayı güncelleyebilirim. Bence geliştirilmeye açık bir tema oldu.

Demo gösterilemiyor.

Download

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla