WordPress Tema Yapımı : Tema Hiyerarşisi

WordPress tema yapımı ile ilgili bilgi vermeden önce, bir temanın yapısına bakmak gerekir. Bu yazıda tema yapmaya başlamadan önce bilinmesi gereken püf noktaları ve ipuçlarını, bildiğim kadarıyla yazmaya çalışacağım.

Bir web sitesinin anasayfasını göstermek için genellikle index dosyası seçilir, index.html, index.php gibi… Daha doğrusu sunucu, ziyaretçiye göstermek üzere öncelikle index dosyasını arar.

Bir Temada Bulunan Dosyalar

WordPress temalarının da olmazsa olmaz 2 dosyası vardır, index.php ve style.css

Bu 2 dosya bir temayı çalıştırmanız için yeterlidir, diğer ıvız zıvırlara teorik olarak gerek yoktur. Takdir edersiniz ki bu 2 dosya olmadan da temayı çalıştıramazsınız. Ayrıca bazı temalarda index.php yerine home.php de bulunabilir.

Benim ıvır zıvır olarak bahsettiğim dosyalar farklı senaryolarda hangi sayfa şablonunun gösterileceği ile ilgilidir.

Bir kategoriye tıkladığınızda, o kategorideki yazıları göstermesi amacıyla category.php dosyası çalıştırılır.

Bir yazıya tıklandığında o yazının tamamının gösterilmesi ve diğer bilgilerinin gösterilmesi amacıyla single.php çalıştırılır.

Bir arşiv sayfasına baktığınızda archive.php çalıştırılır.

Bunları şu şekilde toplayabiliriz, bir wordpress sitesinde farklı modüller vardır ve bunların herbirine farklı şablonlar tanımlayabilirsiniz.

Bu modülleri aklıma geldiği kadarıyla yazmaya çalışayım ;

  • kategoriler – category.php
  • sayfalar – page.php
  • arşiv – archive.php
  • arama – search.php
  • bulunamadı – 404.php
  • tekil yazı – single.php

Herbiri farklı senaryolar için tasarlanmış bu modüller ile, sitenizi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Bir arama yapıldığında sonuçları nasıl göstereceksiniz, bir etikete basıldığında ziyaretçiyi ne karşılayacak, bozulmuş bir bağlantıya basıldığında ne olacak gibi soruların cevaplarını bu dosyaların içine yerleştirmekteyiz.

Diyelim ki temanızda archive.php dosyası yok, fakat ziyaretçi ocak ayında yazılmış yazıları görmek için bir linke tıkladı. Bu durumda ziyaretçiye gösterilecek bir archive.php dosyası olmadığından dolayı, sonuçlar index.php şablonu ile gösterilir. Her dosya için bu durum geçerlidir. Eğer ilgili dosya yoksa, onun yerine index.php şablonu gösterilir.

Mesela temanızda 404.php dosyası yok, ve ziyaretçinizin aradığı içerik sitenizden silinmiş. Bu durumda ziyaretçiye index.php dosyası gösterilir ve bir nevi anasayfaya atma işlemi gerçekleştirilir.

Tema hiyerarşisine daha detaylı bakmak isterseniz buraya bir göz atabilirsiniz.

Temanıza özel olacak fonksiyonlar tanımlamak isteyebilirsiniz, bunun için functios.php dosyası kullanılır.

Bir temada bu dosyaların dışında ayrıca header.php, footer.php, sidebar.php gibi dosyalar bulunmaktadır. Bu dosyalar adında da anlaşıldığı gibi üst, alt ve yan taraf için düşünülmüştür.

Daha detaylı açıklamak gerekirse ; bir sitenin neresinde olursanız olun, ister arama sonuçlarına bakın, isterseniz arşive bakın, genellikle (her zaman olmayabilir) en üst ve en alt taraf aynıdır. Siz her bir şablon için, en üst ve en alta ayrı ayrı aynı kodu yazmak yerine, o kodları header ve footer dosyalarında toplayıp, bu dosyaları her şablonun en üstüne ve en altına entegre edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla