Kristal WordPress Teması

Her yeni wordpress teması yapışımda, “Merhaba, yeni bir wordpress temasıyla karşınızdayım” dememden bıktınız biliyorum. Aslında ben de sıkıldım. O yüzden demiyorum, o kısmı geçiyorum. Wordpress sistemi altında çalışan ve adını

Kristal olarak belirlediğim temamı bitirmiş bulunmaktayım. Temanın ismi konusunda yardımlarını esirgemeyen Nazan‘a teşekkür etmeden de geçmeyelim.

Tema, wordpress in en son özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. En son özellikler derken abartmış olabilirim ama şunlar pek de fena sayılmazlar ; özel admin paneli sayfası, özelleştirilmiş bileşenler, wp 3 menü sistemi, küçük resim özelliği, iletişim formu ve dahası… Bunları sayfanın kronolojik yapısına göre açıklamaya çalışayım.

Header

Sayfanın header dediğimiz en üst bölgesinde bulunan Logonuzu admin panelinden ayarlayabilirsiniz.

Logonun hemen sağ tarafında bulunan kısım için 2 farklı seçeneğiniz var, ya biyografi gibi bir bölüm eklersiniz, ya da 468 x 60 boyutunda bir reklam eklersiniz. Tabii boş da bırakabilirsiniz. Bu dediklerimi admin paneli üzerinden gerçekleştireceksiniz.

Menüler

Tema, wordpress in yeni sürümleri ile beraber gelen menü yapısını da destekliyor. Birisi üstte, birisi de altta olmak üzere iki farklı menü yeri bulunmakta. Bu şekilde menüleri istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Üst kısımda bulunan menüyü, açılır menü olarak ayarladım ve ufak birkaç da efekt verdim. Umarum hoşunuza gider.

Sosyal Ağ İkonları

Üst menünün hemen yanında bulunan sosyal ağ ikonlarını da admin panelinden kolayca yönetebilirsiniz.

Yerleşim

Bazı arkadaşlar yazıları sağda, yanmenüyü solda seviyorlar diye, admin paneline bununla ilgili bir ayar da ekledim. İsterseniz yanmenüyü sol tarafa çekebilirsiniz.

Thumbnail – Küçük Resim Özelliği

Tema thumbnail özelliğini desteklemektedir. Hatta küçük resmin boyutunu admin panelinden kendiniz belirleyebilirsiniz. Daha önce bu şekilde kullanan oldu mu bilmiyorum ama admin panelinden boyutu ayarlanabilen thumbnail destekli bir tema benim için bir ilk oldu.

Sayfalama – Page Navi

Page Navi eklentisini bilirsiniz, birçok arkadaş daha önceden kullanmıştır. Temaya page navi eklentisini entegre ettim, artık eklenti olarak kullanmanıza gerek yok. Temayı aktif ettiğiniz an page navi de çalışmaya başlayacaktır.

Özelleşmiş Bileşenler

Özel bileşen oluşturmak wordpress in yeni sürümleriyle beraber daha kolay eklenebilir hale geldi. Bende boş durmadım ve 3 farklı özel bileşen oluşturdum. Kullanım açısında oldukça kolaylık sağlayan bu bileşenlere bir bakmanızı öneririm.

Twitter Bileşeni

Son tweetlerinizi listelemeniz için oluşturulmuştur. Twitter daki kullanıcı adınızı ve kaç adet bileşen girileceğini yazmanız yeterlidir.

Tab Menu Bileşeni

Son yazıları, son yorumları ve etiketleri listeleyebileceğiniz bir bileşendir. Yazılar, yorumlar ve etiketler sizin belirlediğiniz sayıda olacaktır.

Reklam Bileşeni

Reklam eklemek isteyen arkadaşlar olabilir diye, yanmenüde, 125 x 125 boyutundaki reklamlarınızı gösterebileceğiniz bir bileşen ekledim. Admin panelinden ayarlamak yerine bileşen üzerinden ayarlamak daha mantıklı olacaktır.

Bileşene resmin URL’sini ve linkin URL’sini vermeniz yeterlidir.

İletişim Sayfası ve İletişim Formu

Sitelerine iletişim formu koymak isteyen arkadaşlar için, iletişim formu ile beraber sayfaya yazdığınız içeriği gösteren özel bir “İletişim Sayfası” şablonu ekledim. Admin panelinden mail adresinizi girerseniz, ziyaretçilerinizin gösterdiği maillari alabilirsiniz.

Geniş Sayfa Şablonu

Yazınızı tam ekran göstermek istersiniz diye bir de “Geniş Sayfa” şablonu ekledim.

Temanın özellikleri şimdilik bu kadar. Büyük ihtimalle, açıklamayı unuttuğum özellikler vardır. Ayrıca her zaman olduğu gibi yine önerilere açığım. Temayı daha da geliştirmek isterim. Önerilerini varsa lütfen benimle paylaşın.

Güncelleme : 21 Aralık 2011

Yorumlarda, yorumu yazan kişinin web site adresi ile ilgili olan sorun giderildi.

Sağ tarafa yukarı git butonu yerleştirildi.

Değiştirmeniz gereken dosyalar ;

 • comments.php
 • right-panel.php
 • style.css
 • js/custom.js

Güncelleme : 25 Aralık 2011

Valid hataları, alt sayfalarla beraber minimize edildi. Her sayfada en fazla 3 ya da 4 validator hatası kaldı.

Değiştirmeniz gereken dosyalar ;

 • header.php
 • functions.php
 • comments.php
 • right-panel.php
 • contact-form.php
 • single.php
 • style.css

Güncelleme : 25 Ocak 2013

Temanın en alt kısmında bulunan linki koruma amaçlı yaptığım güvenlik önlemini bazı arkadaşların şikayetleri üzerine kaldırdım. Sizlere güveniyorum. :)

Değiştirmeniz gereken dosyalar ;

 • js/custom.js

Demo

Download

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla