İçerik Yönetim Sistemi Olarak WordPress

Internet üzerinde bir sürü sitede geziniyorsunuzdur. Bunların nasıl oluşturulduklarını ve nasıl yönetildiklerini hiç merak ettiniz mi ? Bu yazımda bir Web sitesinin nasıl oluşturulduğundan ve nasıl yönetildiğinden bahsetmeye çalışacağım.

Bir Web Sitenin Genel Yapısı

Bir Internet sitesi temelde HTML dediğimiz işaretleme dilinden oluşur. HTML bu işin temelidir. HTML ile sayfanın şablonunu oluşturur ve CSS dediğimiz dil ile de tasarımını yaparsınız. CSS burada HTML kodlarının arasında, kodlara şekil veren bir dil olarak kullanılır.

Her sayfanın temelinde bu iki dil vardır. Fakat tam bu sırada Statik ve Dinamik Internet Sitesi kavramından bahsetmem gerekiyor.

Statik internet sitesinden kastım, sitenin güncellenmemesi ve ziyaretçisi ile etkileşime girmemesidir. Buna şu an bir örnek veremiyorum çünkü bu tip web siteleri artık tarih oldu.

Dinamik sayfalara gelince, bu tip internet siteleri genellikle belli aralıklarla güncellenen ve kullanıcısı ile etkileşime giren sitelerdir. Örneğin Chip Online‘ın web sitesi, her gün güncelleniyor ve yazılara istediğiniz gibi yorum yapabiliyorusnuz.

Peki bir internet sitesinin her gün güncellendiğini ve yeni yazı eklendiğini düşünün. Eklenen her yeni yazı için tekrar tekrar kod yazmak gerekiyor değil mi ? Her ne kadar öyle görünse de Web Tabanlı Programlama Dilleri ile sadece bir sefer kod yazarak tüm sayfalarda aynı şablonu göstermek mümkün. Nasıl olduğu ise şu anda bizi ilgilendirmiyor.

İçerik Yönetim Sistemleri

İçerik yönetim sistemleri, web tabanlı programlama dilleri kullanılarak yapılan sistemlerdir. Yani bu sistemler sizin için zaten tüm kodları yazıp sizin tarafınızdan yönetilmeyi bekliyorlar.

Size içeriğinizi oluşturmak için bir yazı editörü sunan, yazılarınızı veritabanına kaydeden, yazılarınıza yorum yapılabilmesine izin veren, kategorilendirmeye izin veren ve hatta yazıya ait birçok istatistik tutan bir içerik yönetim sistemine kim evet demez ki ?

Bu söylediklerimi birçok CMS ( İçerik Yönetim Sisteminin Ingilizce Kısaltması ) size sunuyor, size düşen görev ise herhangi bir CMS seçip, içeriği yönetmek.

Her sistemde olduğu gibi CMS lerinde ücretli ve ücretsiz olanları mevcut. Ücretli bir sistem istiyorsanız, bunun için ciddi bir biçimde idealleriniz olmalı. Ne istediğinizi bilmelisiniz ve ona göre hareket etmelisiniz. Fakat ben bu yazıda daha çok ücretsiz CMS lerden bahsedeceğim.

Ücretsiz İçerik Yönetim Sistemleri

Bütün CMS leri tanıtmak yerine en çok kullanılan 3 CMS yi tanıtmak bana daha mantıklı geldi. Zaten herbiri muhtemelen sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyedeler.

WordPress

En iyi CMS lerin belki de başında gelen WordPress, dünya üzerindeki sitelerin birçoğunda kullanılmakta. O kadar iyi ve o kadar esnek bir kod yapısı vardır ki, insanlar artık WordPress i kullanarak her türlü siteyi yapabilmektedirler. WordPress i aşağıda daha detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Drupal

Drupal daha çok kodlarla haşır neşir olan insanların ilgisini çekmektedir. Eğer kodlarla harikalar yaratmak istiyorsanız Drupal tam size göre bir sistem olabilir.

Joomla

Joomla yukarında bahsettiğim sistemlerin atasıdır diyebilirim. Bu CMS sektöründe öncü olmuştur fakat şu anda kullanımı yukarıdakiler kadar yaygın değildir.

WordPress

WordPress in CMS lerin en güçlüsü olduğunu bir kez daha söyleyeyim. Bu gücün en büyük sırrı sanırım SEO açısından çok iyi bir seviyede olması. SEO’nun ne olduğunu soracak olursanız şöyle yanıtlayabilirim : SEO Google’daki aramalarda üst sıralarda çıkma çabalarıdır ve ingilizce olarak Search Engine Optimization ın kısaltmasıdır.

Buradan “Eğer ben WordPress ile site yaparsam Google’da üst sıralarda çıkacağım.” gibi bir yorum yapabilirsiniz ama diğer sitelerinde wordpress olduğunu unutmayın. : ) Dediğim gibi artık birçok sitenin altyapısını WordPress oluşturmakta.

WordPress ile Neler Yapılabilir ?

Makalenin son bölümünde WordPress ile neler yapılabileceğine değineyim.

WordPress, genellikle blog sayfası yapmak için kullanılsa da WordPress ile yapabilecekleriniz tamamen sizin hayal gücünüze bağlıdır. Benim gibi bir kişisel site, ya da Pcnet gibi bir haber portalı yapabilsiniz. Evet yanlış duymadınız Pcnet dergisinin sitesi de WordPress ile yapıldı.

Çevremde WordPress i kullanarak tatil sitesi, dizi-film izleme sitesi yapan arkadaşlarım var ve buradan çıkarılabilecek sonuç, her türlü sitenin WordPress ile yapılabilecek olmasıdır sanırım.

Anlamadığınız nokta olduysa cevaplamaya hazırım, alttaki yorum bölümüne yorumunuzu bırakabilirsiniz. ( WordPress sağolsun :) )

Evet burada makaleyi bitiriyorum. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır. Sevgiler…

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla