Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

Herkes Veri tabanı ile ilgili birşeyler duymuştur. Ben de bilgisayar mühendisliğini kazandıktan sonra sık sık duymaya başlamıştım. Duymuştum ama hiçbir zaman öğrenmeye çalışmadım. Çünkü Bilgisayar Mühendisliği eğitiminde Veri tabanı eğitimi zaten vardı, zamanı gelince öğrenirim dedim. Neyse zamanı geldi, 3. sınıf olmamla beraber okulda Veri tabanı öğrenmeye başladım. Bu da benim için yeni bir sorumluluk getiriyor : Öğrendiklerimi unutmamak adına toplu bir kaynak oluşturmak ve başkalarına da yararlı olmak adına siteye Veri tabanı ile ilgili notlar yazmak.

Her ne kadar sıkıcı olacaksa da, kendimi Veri Tabanı ve Veri Tabanı Yönetim Sistemi terimlerini açıklamak zorunda hissediyorum. Eğer ben zaten biliyorum bunları diyorsanız sizi aşağıya alayım.

Kabaca veri tabanı, bir sürü verinin bir dosyada toplanmasıdır. Kibarca ise, bilgisayar ortamında işe yaraması hedeflenen verilerin, sistematik bir şekilde, dosyalarda saklanmasıdır.

Veri tabanı ile amaçlanan, verileri düzenli bir şekilde sıralamak ve ulaşmak istenilen veriye en hızlı şekilde ulaşabilmektir. Ayrıca eldeki verileri düzenlemek, onları en iyi performans verecek şekilde kullanabilmektir.

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri (VTYS – ingilizcesiyle Database Management System) ise, veri tabanlarını kontrol etmek için geliştirilmiş sistemlerdir. Bir VTYS ile veri tabanı üzerinde çeşitli işlemler yapılır. Bu işlemler, insanların gecelerini gündüzlerine katarak öğrenmeye çalıştığı işlemlerdir. O yüzden işlem deyip geçmeyelim. Yeri geldiğinde, bilgim yettiği sürece hepsini açıklamak istiyorum.

Veri Tabanı ve VTYS terimleri, genellikle karıştırılan terimlerdir. Bu sebeple her ikisini de kendimce açıklamaya çalıştım. Dolayısıyla sıkıcı bir giriş oldu. Merak etmeyin buradan sonrası daha güzel.

Bu arada, bu yazı çok uzun olacak gibi bir his var içinde, umarım sıkılmazsınız.

Bir Veri Tabanı Yönetim Sisteminin Mimarisi ve Bileşenleri

VTYS’ler, veri tabanlarını kontrol etmek ya da yönetmek amacıyla geliştirilen bilgisayar yazılımlarıdır. Bu yazılımlar belirli bileşenlerden oluşurlar.

Veri tabanlarını yönetme işlemleri genellikle, VTYS’yi oluşturan bileşenlerle yapılır. Bu bileşenlerde aslında birer dildir. Bu dillerden biraz bahsetmek gerekirse ;

SQL (Structured Query Language) – Yapısal Sorgu Dili

Veri tabanından istediğiniz kayıtları ulaşabilmenizi sağlayan, yüksek seviyeli bir dildir. İngilizceye oldukça yakın bir sözdizimi (syntaax) vardır.

DDL (Data Definition Language) – Veri Tanımlama Dili

Veri tabanı için gerekli tanımları yapabileceğiniz bir dildir.

Bildiğiniz üzere, bir veri tabanının en temel parçası tablodur. Tablolar ise sütunlardan oluşur. Sütunların ise belirli özellikleri olur. Mesela her sütunun bir veri tipi (data type) vardır. İşte bu tip veri tanımlarını yapabilmek için DDL dediğimiz dile ihtiyaç duyuyoruz.

DML (Data Manipulation Language) – Veri İşleme Dili

Bir veri tabanındaki kayıtlar üzerinde işlem yapmak için kullanılır. Bu işlem, yeni kayıt ekleme, kayıt silme ya da varolan kaydı değiştirme olabilir.

Veri tabanı yönetim sistemleri, size bu diller aracılığıyla veri tabanını kontrol etme olanağı sağlarlar.

Bilinen Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

VTYS demişken, belki biraz geç olacak ama en bilindik VTYS’leri de listelemeden geçmeyelim.

  • MS Access : Microsoft’un geliştirdiği, ufak çapta uygulamalar için kullanılan bir yazılımdır.
  • SQL Server : Yine Microsoft’un geliştirdiği, birçok işlemi yapabileceğiniz bir yazılımdır.
  • Oracle : Dünya üzerinde en büyük pazar payına sahip VTYS’dir.
  • MySQL : Dünyada en çok kullanılan açık kaynaklı VTYS’dir.

Bir Veri Tabanı Yönetim Sisteminin Kullanıcıları

öğrendikçe devamı gelecek…

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla