• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • PHP
  • Bilgisayara Localhost Kurulumu

Bilgisayara Localhost Kurulumu

Bir HTML dosyası oluşturduğunuzda tarayıcıda nasıl görüneceğini çift tıklayarak hemen test edebilirsiniz. Çünkü HTML, client (istemci, ziyaretçi) tabanlı bir dildir. HTML kodları siteyi ziyaret eden kişinin bilgisayarındaki tarayıcıda yorumlanır ve görüntülenir.

Aynı şekilde şu diller de client tabanlı dillerdir;

  • HTML / xHTML / HTML 5
  • CSS / CSS 3
  • Javascript / Jquery

PHP‘de ise durum biraz farklıdır. PHP kodları, tarayıcı tarafından yorumlanmaz, kendi yorumlayıcısı vardır. Bu yorumlayıcıya da Apache adı verilmiştir. Genel olarak bu olaya da server-client (sunucu-istemci) mimarisi adı verilmiştir. Daha geniş bir yazıda incelenmesi gerekir. :)

Apache, PHP kodlarını yorumlar ve bir HTML çıktısı üretir. Bu HTML çıktısı da tarayıcı tarafından yorumlanır ve ziyaretçiye sunulur.

PHP kodları bu durumda, bir server (sunucu) bilgisayarda saklanmalıdır. Sayfaları görüntüleme isteği gönderen herkese bu sunucuda bulunan PHP yorumlayıcısı, Apache cevap verir.

PHP kodunuzu çalıştırabilmek için bilgisayarınıza Apache ve diğer yorumlayıcı modüllerini yüklemelisiniz. Yani bir diğer deyişle bilgisayarınızı sunucu gibi çalıştırmalısınız. İşte bu işleme genel olarak Localhost denilmektedir.

En basitinden işin özü şudur : PHP kodunu çalıştırabilmek için bilgisayarınızda bir localhost programı yüklü olmalıdır. Bu noktada kullanabileceğiniz localhost programlarından bazıları şunlardır;

  • Xampp Server
  • Wamp Server
  • EasyPHP

Herhangi bir localhost programını seçebilirsiniz. Benim seçimim Xampp Server adlı programdır.

Xampp Server

Öncelikle programı buradan indiriniz. İndirdikten sonra hemen kurulumunu yapınız. Programı kurduktan sonra “XAMPP Control Panel”i açıp Apache Server ve MYSQL‘i aktif etmeniz gerekiyor.

Bilgisayarı her açışınızda bunların aktif olduğundan emin olmalısınız. Aksi durumda PHP kodunu çalıştıramayabilirsiniz.

Programı yüklediğiniz yere bakarsanız HTDOCS klasörü vardır, htdocs klasörünün içine hazırlamış olduğunuz php dosyasını atarsanız, tarayıcıdan şu şekilde çağırmanız gerekiyor : http://localhost/doayninismi.php

Hazırladığınız PHP dosyasını htdocs klasörü içerisinde bir klasör oluşturup onun içine de atabilirsiniz. Mesela htdocs klasörünün içine deneme diye bir klasör oluşturup içine index.php dosyasını koyarsanız tarayıcınızdan şu şekilde çağırabilirsiniz : http://localhost/deneme/index.php

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla