Jquery UI Kütüphanesi

Daha önceki yazılarımda jquery nin temellerinden bahsetmeye çalıştım. Seçicileri, olayları, niteleyicileri, css işlemlerini vs. yazarak jquery hakkında temel seviyede toplu bir döküman oluşturmaya çalıştım.

Artık temelden orta seviyeye adım atıyorum. Tam bu noktada sizlere Jquery UI adlı siteyi tanıtmadan yapamayacağım. Bu site jquery geliştiricileri için bir kullanıcı arayüzü görevi görüyor. İşin detayına biraz inelim.

Jquery yi daha efektif ve basit bir şekilde kullanabilmek için geliştirilmiş kütüphaneler ve fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu kütüphanaler Jquery UI adı altında toplanmıştır.

Eğer siteyi biraz incelerseniz, çok sayıda değişik ve güzel örnek olduğunu göreceksiniz. Tabmenülerden tutun da renk animasyonlarına kadar birçok efekt bulunmaktadır. Yani gezdiğiniz sitelerde gördüğünüz, belki de özendiğiniz slide efeklerini, hover efektlerini, resim galerilerini, tabmenüleri ve bir sitede olabilecek tüm uygulamaların temelini öğrenebilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz işin temelini öğrenebileceğinizi söyledim, yani jquery yi tam anlamıyla kullanabilecek duruma gelebilirsiniz.

Temel olarak sitedeki örnekleri ve fonksiyonları baz alarak ileriki günlerde jquery örneklerime devam etmek istiyorum. Umarım güzel web uygulamarı geliştirebiliriz.

Bu arada Jquery UI yi bilgisayarınıza indirip, derinlemesine incelemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • AHMET BARGIN , 10 Haziran 2012 - 01:33:33

  merhaba,
  öncelikle tebrik ederim. web tasarım-programlama konusuna merakı olanlar için çok faydalı bir site olmuş. özellikle kodların çalışmasını da sitende gösteriyor olman çok önemli. tekrar tebrik ediyor bu konudaki başarılı sunumlarının devamını dilerim..ben de geçen senelerde 5 aylık bir web tasarım ve programlama PHP kursuna gitmiştim. Umarım sizler gibi arkadaşları sayesinde birazcık da olsa ilerletme fırsatı bulurum..:)

  Cevapla
 • Cem Demir , 10 Haziran 2012 - 02:19:20

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. :)

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla