• Şuradasınız
  • Anasayfa
  • JQuery
  • JQuery Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Öğrenilir ?

JQuery Nedir, Nasıl Kullanılır, Nasıl Öğrenilir ?

Herkese merhaba, bu yazımda JQuery hakkında bilgi vermek istiyorum. Öncelikle kısa bir hikaye ile JQuery’ye olan ilgimin nasıl başladığını anlatayım.

2010 yazında artık CSS konusunda iyice kendimi geliştirmiştim. Webe olan ilgimden dolayı çok fazla sayıda siteye girip çıkıyordum. Girdiğim sitelerde animasyonları görünce, hazır css de biliyorum bunların nasıl yapıldığına bir bakayım dedim. Biraz araştırmadan sonra JQuery ile tanıştım.

JQuery ile tanıştıktan sonra hazır JQuery eklentilerini karıştıra karıştıra, boza boza sitelere entegre edebiliyor hale geldim. Fakat şu andan (Haziran 2011) itibaren bu hazır eklentileri kullanmak yerine iyice JQuery öğrenerek kendimi geliştirmek istiyorum. Bunun sonucu olarak ileriki günlerde sitede JQuery dersleri, ipuçları ve eklentilerini bulabilirsiniz.

JQuery Nedir ?

Jquery bir javascript kütüphanesidir. Ya da bir javascript frameworküdür diyebiliriz. Daha çok sayfalardaki animasyonlar için Flash alternatifi olarak kullanılan bu teknoloji ile, slaytlar, foto galeriler, tab menüler yapmak oldukça kolaydır.

JQuery ile tanışma hikayemde biraz CSS’den bahsetmiştim, bunun sebebi JQuery ve CSS’in içiçe kullanılmasıydı. Bu iki dil sanki birbirleri için yaratılmış. Öyle ki CSS ile yaptığınız statik siteleri, JQuery ile bir adım ileri götürerek görsel açıdan zengin, animasyonlu bir site haline getirebilirsiniz.

JQuery artık birçok sitede kullanılmaya başlandı. WordPress buna en basit ve çarpıcı örnektir. Kullanımı gitgide yaygınlaşan bu teknolojinin bu kadar çok sevilmesinin belki de en büyük sebepleri, hız, performans, kullanım kolaylığı ve kodları inanılmaz şekilde kısaltmasıdır. Hatta bu durum JQuery nin sloganını oluşturmaktadır : Az yaz, fazlasını yap…

JQuery ve SEO

Flash kullananlar bilirler, websiteleri için flash kullanmak SEO açısından pek istenilen bir durum değildir. Çünkü flash objesinin içeriği google için değerli değildir. JQuery’de ise durum biraz farklıdır. JQuery bir javascript kütüphanesi olduğundan, okunamayan içerik durumu söz konusu değildir. Yani işin özü, JQuery tamamen SEO uyumlu bir teknolojidir.

JQuery Nasıl Kullanılır ?

JQuery sadece 1  dosyadan oluşan .js uzantılı bir dosyadır. Sürekli güncellenen bu dosyayı JQuery nin resmi sitesinden indirebilirsiniz.

İndirme işleminden sonra artık dosyayı kendi sayfanıza entegre etmeye gelmiştir.

<script type="text/javascript" src="latest-jquery.js"></script>

Entegre işleminde indirdiğiniz dosyanın yolunu göstermelisiniz.

JQuery Nasıl Öğrenilir ?

Herşey güzel ama ben bu JQuery nasıl öğreneceğim diyorsanız, bu bölümde webde bulunan kaynakları vermeye çalışacağım.

Öncelikle ingilizceniz varsa Jquery.com sizin için tamamen yeterli bir kaynaktır.

Türkçe olarak bu dil için belki de en iyi kaynak Eburhan.com da bulunmakta. Gerçekten basitçe ama güzel anlatılmış yazı dizileri bulunmakta.

Daha çok eklentiler ile uğraşan bir site olarak Zingocan.com un Jquery derslerine de bakmanızı öneririm. Bu sitede giriş dersleri olarak 5 adet türkçe video da bulunmaktadır.

İngilizce olarak Themeforst in de çok kaliteli dersleri bulunmaktadır. Eğer ingilizceniz varsa kaçırmamanızı öneririm.

Ayrıca aşağıdaki iki kaynak da türkçedir ve işinize yarayabilir.

Son olarak bir de benim blog var işte. :) Şaka bir yana ileriki günlerde bu konuda türkçeye kaliteli içerik kazandırmak istiyorum. Şimdilik bu kadar.

Benzer Yazılar

Yorumlar

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla