WordPress Tema Yapımı : Tekil Yazı ve Sayfa Şablonları

Ziyaretçileriniz, sizin WordPress admin panelinden oluşturduğunuz sayfaların herhangi birinde gezerken, page.php dosyası çalıştırılır. Ya da o dosyayı oluşturmadıysanız index.php dosyası çalıştırılır.

Yine aynı şekilde, ziyaretçileriniz herhangi bir yazının içine girdiğinde ise single.php dosyası çalıştırılır.

WordPress tema yapımı yazılarımın bu kısmında Sayfa şablonu ve Tekil yazı şablonlarından bahsedeceğim ve Lorem Ipsum adlı temamızı biraz daha geliştireceğiz, özelleştireceğiz.

WordPress Tema Yapımı : Kategori, Arşiv ve Arama Şablonları

Daha önceki wordpress tema yapımı yazılarımda da bahsettiğim gibi, wordpress‘de sitenin neresinde bulunuyorsanız onunla ilgili dosya çalıştırlır. Bu şekilde ziyaretçilerinize farklı durumlarda farklı şablonlar sunabilirsiniz.

Bir kategorideyken category.php dosyası, bir ayın arşivine bakarken archive.php dosyası, bir aramanın sonuçları gösterilirken ise search.php dosyası çalıştırılır.

Biz bu yazıda, bu 3 dosyayı ele alacağız. Bunun için öncelikle ilgili dosyaların tasarımlarına bir bakalım ;

Ben index dosyasına benzer şablonlar oluşturdum, tek fark olarak yazıların üstüne bilgi verici bir bölüm yerleştirdim. Siz isterseniz sağ yan menüyü kaldırabilir, isterseniz yazıları en sola çekebilirsiniz. Yani yaratıcılığınızın elverdiği düzeyde değişiklikler yapabilirsiniz.

WordPress Tema Yapımı : Temayı Küçük Parçalara Ayırma

WordPress tema yapımı yazılarında şu ana kadar 3 dosya kullandık. Bunlardan ikisi olmazsa olmaz 2 dosya, index.php ve style.css dosyalarıydı. Ayrıca fonksiyonlarımızı barındırmak için de functions.php dosyasını kullandık.

Şu an temamız index dosyasını kullanarak çalışacak. Bir kategoriye girdiğimizde bile index şablonu görünecek, yani sitenin neresinde olursanız olun size index şablonu görünecektir.

Ana sayfadan farklı bir yere gittiğinizde, mesela bir arama sonucuna gittiğinizde farklı bir şablon göstermek istiyorsanız, tema klasörüne arama ile ilgili dosyayı oluşturmanız gerekiyor. Ya da arşivleri görüntülemek istiyorsanız, arşivle ilgili dosyayı oluşturmanız gerekiyor.

Sitenin farklı yerlerinde farklı dosyalar çalıştırılırken, görünümde hep aynı olan yerleri belirlemek şu an atacağımız adım olacak. Mesela bizim temamızda en üst (header), en alt (footer), sol yan menü ve sağ yan menü hep aynı olacak. Değişecek olan kısım genellikle yazıların olduğu yer olacak.

WordPress Tema Yapımı : Yazılar

WordPress bir içerik yönetim sistemi olduğundan, admin panelinden yazılar yazıp, yazılarınızı yönetebilirsiniz. Bu yazıda blog yazılarının anasayfada ya da temanızın herhangi bir yerinde nasıl listeleneceğini göstererek wordpress tema yapımına devam edeceğiz.

Konuya giriş yapmadan önce, işin arkaplanında programlama açısından neler olduğunu anlatmaya çalışayım. Bir yazı yazdığınızda, wordpress bu yazıyı öncelikle siteyi kurarken oluşturduğunuz veritabanına kaydeder. Veritabanında hali hazırda bulunan bu yazıyı/yazıları çekmek için bir sorgu yapılır. Bu sorgu ile birlikte gelen yazılar artık sitede gösterilebilir şekilde elinizde bulunur.

Arama
RSS
Beni yukari isinla