PHP Nedir, Nasıl Kullanılır ?

PHP, web geliştiriciliğinde önemli bir yer tutan, web tabanlı programlama dillerinden biridir. “Personel Home Page”in kısaltmasıdır.

Web geliştiriciliğini aşağıdaki gibi kategorize edersek, PHP’nin hangi adımda neden gerektiğini ve kullanıldığını anlamak daha kolay olabilir.

  • Arayüz tasarımı
  • HTML, CSS ve Javascript ile arayüz tasarımının tarayıcıda gerçeklenmesi/çalışır hale getirilmesi
  • Bir programlama dili ile siteye/sisteme yazılım geliştirilmesi; PHP bu adımda yer almaktadır.

PHP olmaksızın, ilk 2 adımı izleyerek yapılan web siteleri statik olacaktır. Biraz daha açarsak site; bir panel yardımıyla güncellenemez, yeni içerik eklenemez, içerikler silinemez, herhangi bir değişiklik yapılamaz durumda olacaktır.

İçerik Yönetim Sistemi Olarak WordPress

Internet üzerinde bir sürü sitede geziniyorsunuzdur. Bunların nasıl oluşturulduklarını ve nasıl yönetildiklerini hiç merak ettiniz mi ? Bu yazımda bir Web sitesinin nasıl oluşturulduğundan ve nasıl yönetildiğinden bahsetmeye çalışacağım.

Bir Web Sitenin Genel Yapısı

Bir Internet sitesi temelde HTML dediğimiz işaretleme dilinden oluşur. HTML bu işin temelidir. HTML ile sayfanın şablonunu oluşturur ve CSS dediğimiz dil ile de tasarımını yaparsınız. CSS burada HTML kodlarının arasında, kodlara şekil veren bir dil olarak kullanılır.

Arama
RSS
Beni yukari isinla