SQL 6 : Karmaşık (İç içe) SELECT Sorguları

İç içe Select sorguları, bir başka deyişle Alt Sorgu kavramı SQL‘de en zorlanılan kısımdır. Bu yazımda Alt sorgularla ilgili birkaç önemli noktaya değinerek, elimden geldiğince bol örnek yazmaya çalışacağım.

Neden İç içe Sorgu Kullanırız ?

Bir sorgudan elde ettiğiniz sonucu, diğer bir sorgu için kullanmanız gerektiğinde, iç içe sorgu kullanmanız gerekir.

Alt sorgu kavramı, genellikle birden fazla tablo söz konusu ise ortaya çıkar. Bu yüzden, örnek verebilmek amacıyla 5 adet tablo oluşturup, ilişlilerini kuralım.

DML, DDL ve SQL

Sorgu yapmak için birşeyler seçmek gerekir, SQL‘de bu işi SELECT komutu yapmaktadır. Fakat yapmak istedikleriniz her zaman sadece bir sorgudan ibaret olmayabilir. Bazı Data Manupulation Language (DML) ve Data Defination Language (DDL) komutlarını kullanarak, yeni bir veritabanı oluşturabilir, tablonuza yeni bir sütun ekleyebilir, kayıtlarınızı güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Bunları yaparken de görsel olarak hiçbir editör kullanmanız gerekmez.

Esasen, görsel bir edidör sunan VTYS’ler de arkaplanda bir kod çalıştırırlar. Bu yüzden VTYS kurslarında veya üniversitelerde verilen Veri Tabanı derslerinde herhangi birşeyin kodla nasıl yapılacağı da anlatılır.

DML, DDL ve SQL aslında 3 farklı birer dildir. Fakat daha önce de bahsetmiş olduğum gibi DDL ve DML’nin fazla komutu olmamasından dolayı kitaplarda SQL’in içinde anlatılmaktadır. Bu ufak bir not olarak kalsın.

Veri Tabanı Yönetim Sistemleri

Herkes Veri tabanı ile ilgili birşeyler duymuştur. Ben de bilgisayar mühendisliğini kazandıktan sonra sık sık duymaya başlamıştım. Duymuştum ama hiçbir zaman öğrenmeye çalışmadım. Çünkü Bilgisayar Mühendisliği eğitiminde Veri tabanı eğitimi zaten vardı, zamanı gelince öğrenirim dedim. Neyse zamanı geldi, 3. sınıf olmamla beraber okulda Veri tabanı öğrenmeye başladım. Bu da benim için yeni bir sorumluluk getiriyor : Öğrendiklerimi unutmamak adına toplu bir kaynak oluşturmak ve başkalarına da yararlı olmak adına siteye Veri tabanı ile ilgili notlar yazmak.

Arama
RSS
Beni yukari isinla