Jquery ve Seçiciler – 2

Merhaba, bir önceki yazımda Jquery ve Seçiciler konusuna bir giriş yapmıştım ve css, element ve form seçicilerini yazmıştım. Bu yazımda ise jquery de niteleyici ve filtreleme seçicilerinden bahsetmeye çalışacağım. Öncelikle bunların ne anlama geldiğini açıklamaya çalışayım.

Her HTML elementinin bir ya da daha fazla sayıda niteleyicisi bulunur, bir nevi sıfatı bulunur. Mesela <a> elementinin href, title gibi niteleyicileri bulunmaktadır. <a> elementini bir örnekle hatırlamak gerekirse ;

Jquery ve Seçiciler

Jquery nedir sorusunu “Jquery nedir, nasıl kullanılır, nasıl öğrenilir” adlı yazımda cevaplamaya çalışmıştım. Bu yazıda ise Jquery deki en önemli konulardan biri olan Seçicileri (Selector) yazmaya çalışacağım.

Jqueryde seçicileri öğrenmek sanırım dili öğrenmek için atılması gereken ilk adımdır. Bunun yanı sıra seçicileri öğrendiğinizde jquerynin büyük bir kısmını halletmiş olursunuz.

Seçiciler sayesinde bir sayfadaki öğeleri, nesneleri, elementleri, başka aklınıza ne geliyorsa hepsini seçebilirsiniz, yakalayabilirsiniz. Seçtikten sonra belirli fonksiyonlar ile işleme soktuğunuzda zaten jqueryde büyük yol katetmiş oluyorsunuz. Seçicileri jquery.com dan da alıntı yaparak kendime göre kategorilendirmeye çalıştım. Kategorilere bir göz atmak gerekirse ;

Arama
RSS
Beni yukari isinla