WordPress Tema Yapımı : Yazılar

WordPress bir içerik yönetim sistemi olduğundan, admin panelinden yazılar yazıp, yazılarınızı yönetebilirsiniz. Bu yazıda blog yazılarının anasayfada ya da temanızın herhangi bir yerinde nasıl listeleneceğini göstererek wordpress tema yapımına devam edeceğiz.

Konuya giriş yapmadan önce, işin arkaplanında programlama açısından neler olduğunu anlatmaya çalışayım. Bir yazı yazdığınızda, wordpress bu yazıyı öncelikle siteyi kurarken oluşturduğunuz veritabanına kaydeder. Veritabanında hali hazırda bulunan bu yazıyı/yazıları çekmek için bir sorgu yapılır. Bu sorgu ile birlikte gelen yazılar artık sitede gösterilebilir şekilde elinizde bulunur.

İçerik Yönetim Sistemi Olarak WordPress

Internet üzerinde bir sürü sitede geziniyorsunuzdur. Bunların nasıl oluşturulduklarını ve nasıl yönetildiklerini hiç merak ettiniz mi ? Bu yazımda bir Web sitesinin nasıl oluşturulduğundan ve nasıl yönetildiğinden bahsetmeye çalışacağım.

Bir Web Sitenin Genel Yapısı

Bir Internet sitesi temelde HTML dediğimiz işaretleme dilinden oluşur. HTML bu işin temelidir. HTML ile sayfanın şablonunu oluşturur ve CSS dediğimiz dil ile de tasarımını yaparsınız. CSS burada HTML kodlarının arasında, kodlara şekil veren bir dil olarak kullanılır.

Arama
RSS
Beni yukari isinla