Herkes Kendi İşini Yapsın

Her meslekte olduğu gibi yazılım geliştiriciliğinde de bir yazılımcıya yapması gereken işten başka işler yaptırmaya başladığınızda yaptığı işin kalitesi düşmeye başlıyor.

Önce bu lafı kimin söylediğine bir bakmak lazım.

Bu lafı çok konuşan, az iş yapan, en çok bilen, egosu yüksek bir tip söylüyorsa, “boş konuşma” deyip dikkate almamak lazım.

Eğer yaptığı işi seven, emek veren, çalışkan, sorumluluk almaktan kaçmayan, kendini çok yormaktan hastalanan birisi söylüyorsa, e biraz dikkate almak lazım.

Yani bu lafı öyle herkesin söylemesini kabullenemem. Önce bir hak etmek lazım.

Yazılımcılara, analiz yaptırırsanız, tasarım yaptırırsanız, projede yalnız bırakırsanız, önüne döküman koymazsanız, “mal budur yap dostum” derseniz, tabi ki geliştirdiği yazılımın kalitesi oldukça düşük olacaktır.

Benim önüme bir proje geldiğinde, yazılımcı olarak analiz de yapıyorum, tasarım da yapıyorum, kod da yazıyorum, server konfigürasyonu da yapıyorum, veri tabanı konfigürasyonu da yapıyorum, deployment da yapıyorum, bakım da yapıyorum, müşteriyle de konuşuyorum. Dışarıdan baktığınızda, ihtiyacınız olan tek kişi “benim” gibi görünüyor.

Bu da çok büyük görünmez sorunları beraberinde getiriyor, işin kalitesi düşük oluyor, proje sayısı arttıkça kalitesiz işlerin bakım maliyetleri çok büyük oluyor, müşteriyi memnun etmeyecek hatalar oluşmaya başlıyor.

Daha sonra projenin asıl sorumluları size hesap sormaya başlıyor, neden hata oluşuyor, neden bu raporu bu şekilde alamıyoruz, neden bu yazılım yeterince dinamik değil, neden yeni bişey eklemek istediğimde sana yaptırmak zorunda kalıyorum, neden bu projeye başka bir yazılımcı dokunamıyor (büyük sorun).

Bu sorular gelmeye başladığında tamamen haksız duruma düşmeye başlıyorsunuz. Kendinizi savunamıyorsunuz, çünkü ile başlayan cümleler kurmaya başladığınızda hiçbirşey değişmiyor. Hatalar oluşmuştur, önemli olan tek nokta budur.

Bu soruları sormaya hakları yok. Projede en çok emeği olan kişiler olarak bu duruma düşmek çok üzüntü verici. Adınız yokuşçu ya çıkıyor.

Bu durumdan şikayetçi de olabilirim ama birçok işi yazılımcı olarak benim yapıyor olmam, istesem edinemeyeceğim yetenekleri bana katıyor.

Şöyle ki;

+ Birçok projeyle aynı anda baş etmeyi öğreniyorsunuz.

+ Herşeyin tıkır tıkır işlediği yerde kim size server konfigürasyonu yapma sorumluluğunu verir ki?

+ Projelerin nasıl yönetilmemesi gerektiğini öğreniyorsunuz.

+ Kimlerin çalışıyor görünüp aslında çalışmadığını anlayabiliyorsunuz.

Kısaca birçok işi sizin yapıyor olmanız, size sorumluluk aldırıyor. Sorumluluk aldıkça da çok şey öğreniyorsunuz. Dolu tarafından bakmak lazım.

Ülkemizde küçük ve orta çaplı birçok yazılım şirketinin proje yönetimi ve yazılım geliştirme süreçleri çok kötü. Şirketler benim yazdığım şeylerin zaten farkında ama yeterince personel çalıştıramadıkları için bu sorunlar her zaman var olacak.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Selahattin , 22 Mart 2015 - 17:26:35

  yazıyı siz değil de ben yazmışım gibi hissettim yalnız değilsiniz :)
  Sadece en temelinden front end ve back endin bile tek kişi tarafından yapılışı kaliteyi düşürüyor. Her iki tarafı da idare etmek zor. Tamam bir şekilde çalışır hale geliyor ürün ama bi yerden sonra hatalar patlak verebiliyor.

  Ne yazık ki bahsedilen durum bir tek bizim sektörümüzde yok . Keşke değişse bu durum eminim işlerin kalitesi her alan da artacaktır.

  Cevapla
 • Muzaffer , 09 Nisan 2015 - 14:21:29

  ilerde tek başına şirket kurmayı düşünürseniz yine tek başınıza başlaacağınız için size bu günkü tecrübeleriniz yol gösterecektir.
  Yazılarınızın devamını bekliyoruz Cem bey.
  Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

  Cevapla
 • sedat , 09 Mayıs 2015 - 10:53:57

  Yazınızı bir nefesle okudum diyebilirm :) blogunuzu takip ediyorum sürekli ve anlattıgınız sorunlara sonuna kadar katılıyorum.

  Fakat merak ettigim, ne olduda bu yazıyı yazdınız ?

  Cevapla
 • Orion Ajans , 24 Temmuz 2015 - 16:17:22

  evet gerçektende aynen sizin dediğiniz gibi herkes kendi işini yapması lazım eğer herkez bilmeiği şeyleri yapmaya çalışırsa o işin profesyonellerinin iş sayısı düşebiliyor.Teşekkürler.

  Cevapla
 • Barış Aytemiz , 08 Aralık 2015 - 01:40:35

  Bu olay sanırım her sektörde var. Çalıştığım sektörde de aynılarını yaşıyorum. Maalesef bu bizim insanımızın cebindeki akrepten kaynaklanıyor birazda. İşin her kaleminde bir profesyonel ile çalışmaktansa tüm işi tek kişiye yaptırmaya çalışıp işin ucuzuna kaçıyorlar.

  Cevapla
 • Emrah Güngör , 20 Aralık 2015 - 01:05:42

  Her ne olursa olsun olumsuzluklar sonuçta insana bir şeyler katıyor. Değerlendirip kendimizi bu konuda geliştirmemiz gerekiyor. Kendi işini yapmayan insanlar sürekli olacaktır maalesef…

  Cevapla
 • Video izle , 27 Ocak 2016 - 16:03:45

  Kesinlikle katılıyorum. Biz türkler olarak her işe burnumuzu sokuyoruz ve hiç bir işte profesyonel olamıyoruz. Halbuki sadece kendi işimizi yapsak herşey çözüm bulacak.

  Cevapla
 • Umut ARCN , 01 Şubat 2016 - 06:43:14

  Bu konuda yapacak pek birşey yok gibi görünüyor ne yazıkki. Dile getirdiğiniz için teşekkürler.

  Cevapla
 • Cumhur Kuş , 09 Şubat 2016 - 02:07:04

  Gerçektende söylediklerinize katılıyorum herkes kendi işini yapmalı fakat sektörde beklentilerden dolayı insanlar her işi yaparım yapabilirim havası taşımak zorunda bırakılıyor.

  Cevapla
 • torrent film indir , 12 Şubat 2016 - 21:12:11

  sonuna kadar haklısın kardeşim.

  Cevapla
 • çilingir büyükçekmece , 30 Mart 2016 - 17:57:45

  hocam aynen katılıyorum çilingir mesleği yapıyorum ancak artık tekel bayi de nalbur da elektrikçi de sucu da çilingir olmuş .

  Cevapla
 • Ankara Asansör , 05 Nisan 2016 - 11:14:33

  Yazıyı keyifle okudum.Faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum teşekkürler.

  Cevapla
 • ramazan , 10 Nisan 2016 - 15:28:44

  Merhaba cem abi ben lise 3 öğrencisiyim bilişim okumak istiyorum hiçbir yerde fazla detay yok bilgisayar mühendisliğinden memnunmusunuz ? – her mesleğin bir zorluğı vardır ! ama merak ediyorum. yazlım mühendisliğimi bilgisayar mühendisliğimi açıkça anlatırsanız çok memnun olurum teşekkürler :)

  Cevapla
 • hackır , 25 Mayıs 2016 - 22:29:08

  Remazan kardeşim bu bölüme gelmeden önce iyicene bir düşün derim.Benim matmatiğim fiziğim kimyam türkçek hepsi on numaraydı okulu 1.likle bitirdim ve deneme sınavlarında il derecesini oynardım ve yüksek puanla geldim bu bölüme.kocaeli bilgisayar mühendsiliği.Bir sene hazılık okudum ve şuan 5. yılımdır ama daha 3.sınıf okuyorum.yani yıprandım ben ettim sen etme.bölüm çok zoe geçme notu 65 projeler ödevler vizeler finaller bütler yaz okulu…yani ne tatilin var ne eğlencen eğer gurbetteysen aiilene hasret aklıyorsun…daha da yazak isterdim aam umarım anlamşsındır beni.İyi düşün kardeşim.git öğretmenlik oku rahat bitirirsin atan kurtul….

  Cevapla
 • hackır , 25 Mayıs 2016 - 22:31:01

  Bir de yıllardır aynı bilgisayarı kullandığım için tuşlar gitmiş…yazımı anlamayabilirsin o yüzden :)

  Cevapla
 • Gökhan , 17 Ekim 2016 - 13:39:00

  yazdıklarınızda hiç yalnız değilsiniz de biz zaten yazılımcılığın farklı departmanlardan oluştuğunu çoktan unuttuk bile. biz her şeyiz dediğiniz gibi.

  Cevapla
 • Ankara Marka Tescil , 25 Ekim 2016 - 09:31:02

  Gerçektende söylediklerinize katılıyorum herkes kendi işini yapmalı faydalı yazı teşekkürler

  Cevapla
 • birNC , 03 Kasım 2016 - 01:43:48

  Merhaba,

  Değerli, anlamlı yazınızı ve tüm yorumları Web Tasarım ve Yazılım Ajansı birNC olarak ilgiyle okuduk. Tüm ekip toplandı, tartışmaya varız :)

  Cevapla
 • Bahçeşehir çilingir , 09 Kasım 2016 - 12:30:42

  bir çilingir olarak hocam artık anahtar ve kilit işlerinin bile suyu cıktı neredeyse market dahi kilit satacak sözde çilingirciler derneği var hepsi boş Yazınızda gerçekten altını çizerek belirmişsiniz.

  Cevapla
 • Murat Oğuzhan , 07 Ocak 2017 - 05:22:19

  Merhaba öncelikle söylemeliyimki çok alakasız şeyler araştırırken kendimi bu sayfada buldum. Yazılarınızı beğenerek okumaya başladım. Ben bankacıyım şubelerde de operasyon gişe bireysel işletme obi ticari diye segmentler var fakat çalıştığım kurumda herkes her işi bilecek diye bir mantık var burdan bağlamak istedim koy şubeye 1kişiyi müdür olsun pazarlamacı olsun gişeci olsun akşama kadar oturduğu yerden koştursun dursun :)

  Cevapla
 • pleksi , 19 Mart 2017 - 18:29:08

  Çok doğru bir konuya el atmışsın teşekkurler

  Cevapla
 • Peştemal , 09 Haziran 2017 - 09:29:22

  Maalesef herhesin her işi yaptığı, kimin tam olarak neden sorumlu olduğu yada görev tanımı net olmadığı durumlar çoğu ülkem firmasında geçerli. Muhakkak herkesin çalışmaya katkısı olması lazım. Ama öncelikle her çalışanın yada proje ortağının kendi bildiği işte daha başarılı olacağı aşikar. Öncesinde ve sonrasında yapılacak işleri yapacak ekip veya kişileri olmaması, yada olduğu halde işlerini yapmadıkları halde bu işleri de sizin üstlenmeniz gerçekten can sıkıcı.
  Değindiğiniz gibi, dolu tarafından bakarsak yeni şeyler öğreniyor insan ama hedefinden uzaklaşıyor.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla