Genel Olarak Trakya Üniversitesi ve Bilgisayar Mühendisliği

2 senedir üniversite tercih dönemlerinde Trakya Üniversitesini tercih etmeyi düşünen veya tercih etmiş arkadaşlardan mail alıyorum. Ben de bu doğrultuda bir yazı yazıp edirne ile ilgili birkaç bilgi vermek istiyorum.

Başlıkta her ne kadar Bilgisayar Mühendisliği bölümü yazsa da genel bilgiler vermeyi de amaçlıyorum. Umuyorum kendimi aşacak cümleler kurmam. :)

Trakya Üniversitesi sözde trakyanın en büyük üniversitesidir. Zaten o bölgedeki birçok üniversitenin açılmasına ön ayak olmuş bir üniversitedir. Bu bilgi bence çok çarpıcı bir gerçekle çelişiyor. Bu gerçeği yazının ilerleyen bölümlerinde yazmayı düşünüyorum.

Öncelikle belirtmeliyim ki şu an (eylül-2012) 4. sınıf öğrencisiyim, üniversite hakkında bilgi verebilecek durumda olduğumu düşünüyorum. Bunu da söyledikten sonra kendimi rahat hissederek yazıma devam edebilirim.

Trakya Üniversitesini birkaç farklı açıdan incelemek gerekiyor, ben düşüncelerimi yazacağım ama farklı görüşlerde olan arkadaşlar yorum olarak belirtirlerse çok memnun olurum.

 • Sosyal imkanlar
 • Akademik düzey
 • Yurt ve ev imkanları

Edirne’de Sosyal İmkanlar

Edirne sosyal açıdan fakir bir şehir. Çok önemli bir tarihi olmasına karşın, edirnedeki tarihi yerleri 4-5 saatte gezebilirsiniz.

Fakir dediysem de çok karamsar olmayın. Meriç nehri öğrencilerin gözdesidir. Selimiye camii edirneye gelen herkesin hayran kaldığı bir camidir. Bayezid Külliyesi, Darüşşifası kesinlikle görülmeye değen yerlerdir. Şükrüpaşa anıtı da olukça önemli bir yerdir, bir rehber aracılığıyla oraları gezerseniz hayran kalabilirsiniz.

Eskiden bir lünapark vardı fakat şu an aktif mi hala bilmiyorum. Eğer gondola veya rangera binmeyi, adrenalini seviyorsanız bir şansınızı deneyebilirsiniz. :)

Edirne tam anlamıyla bir öğrenci şehri. Etrafınızda öğrenciden başka kimse olmayacak. Sokaklar saat 9’da boşalacak, heryer karanlık olacak. Fakat belli başlı bölgelerde eğlenceye devam edebilirsiniz; Ayşekadın bölgesi ve Zübeyde hanım parkı öğrencilerin en sevdiği bölgelerdir.

Basketbol oynamayı çok sevdiğim için birkaç satırda basketbol ile ilgili yazmak istiyorum. Vali konağı bölgesinde oynanan basketbol gerçekten üst düzeyde. Orada güzel arkadaşlık ilişkileri kurabilirsiniz. Onun dışında DSI’nin kapalı spor salonunda küçük bir ücret karşılığında çift pota maç yapabilirsiniz. Sınırsız ve güzel topları var. :) Beni bıraksanız bütün yazıyı basketbol ile ilgili yazabilirim ama daha fazla başınızı ağrıtmayayım.

Akademik Anlamda Trakya Üniversitesi

Öncelikle TIP fakültesinden başlamak istiyorum. Eğer yanlış bilmiyorsam balkanların en büyük hastanesi trakya üniversitesi tıp fakültesi hastanesidir. Bu yüzden hem akademik olarak hem de diğer imkanlar açısından tıp fakültesi oldukça önemli bir yerde. Zaten üniversite rektörlerimiz sürekli tıp fakültesinden çıkıyor.

Mühendislik fakültesi ile ilgili çok kötü görüşlere sahibim fakat bu görüşlerimi biraz daha yumuşak bir şekilde dile getireceğim. Öncelikle bizi (mühendilik fakültesini) edirnenin dışında, ilgisiz alakasız bir bölgeye atmışlar. Bize neden böyle yaptıklarını açıklıyorlar fakat bu sebebi duyunca oturup ağlayabilirsiniz. Ben de bundan bahsetmeyeceğim.

Etrafta herhangi bir zaman geçirme aracı yok. Kafe yok, çay bahçesi yok, aklınıza ne geliyorsa yok. Yok da yok.

Minübüs bile yok, özellikle 2. öğretim iseniz bu konuda akşam 11 civarı biten derslerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Herşeyi geçtim makine mühendisliği bölümü hariç, hazırlık sınıfı olan bölüm yok.

Biraz da Bilgisayar Mühendisliği bölümü ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Trakya üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümü türkiyede kurulan 4. bilgisayar mühendisliği bölümü olmasına karşın, akademik kadrosunda sadece 1 doçent ünvanına sahip öğretim üyesi bulunduran bir bölümdür. İşte bu biraz çarpıcı bir bilgi olabilir ama ben bardağın dolu tarafından bakmayı tercih ediyorum.

Her ne kadar prof. hocamız olmasa da öğretim üyeleri, en azından ana derslerin hocaları bence oldukça iyiler. Şunu da eklemeliyim ki bizim bölümde siz kendinizi geliştirmedikçe, hocalar iyi veya kötü olsa bile hiçbir yere gelemezsiniz.

Fen, Edebiyat ve İİB (idari ve iktisadi bilimler) fakülteleri hakkında akademik anlamda pek bilgim yok. Bu yüzden yorum yapmak anlamsız olur.

Edirne’de Yurt ve Ev İmkanları

Baştan söyliyim, edirnede fazla ev yok, daha doğrusu gereksiz yere inanılmaz bir şekilde artan kontenjanlarla gereken talebi karşılayacak sayıda ev yok. Bu yüzden ev sahipleri fiyatları iyice yükselterek öğrenciyi yolmaya çalışıyor.

Eve çıkmayı düşünüyosanız ya çok araştırmanız gerekiyor ya da paraya biraz kıymanız gerekiyor.

Erkek yurdu sayısı da az. Cemaat yurtları dışında pek fazla özel erkek yurdu yok. Fakat bayanlar için yurt imkanları çok daha fazla. Bayanlar bu konuda daha rahat olabilirler.

Bir de apart seçeneği var fakat onun da maddi açıdan en pahalılardan olduğunu söyleyebilirim.

Son olarak ünisite diye bir seçeneğiniz de var. Ünisitenin sosyal imkanlar anlamında oldukça iyi olduğu söyleniyor. İsterseniz buradan detaylarına bakabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Turgay , 17 Eylül 2012 - 22:50:48

  Güzel demişsin Cem. Bir iki noktada biraz daha iyimser olmak istedim. 9 dan sonra sokaklar ıssız olur demişsin, gelecek arkadaşlar korkmasın o kadar da ıssız değil. Hatta gecenin 4ünde bile rahatlıkla dolanabilirsiniz. Karışan eden olmaz.(çok nadir varsa da zaten istisna her yerde vardır.) Edirnenin insanı iyidir.(Ev sahipleri öğrenci yolar ama naparsın.) Sonra fakültemiz Edirne’nin dışında kalır ama merkeze çok uzak sanmayın. Öğrencilerin yoğun olarak kaldığı yerler ile arasında sadece 5dk’lık düz bir yol var. Ana yolu takip ederseniz merkeze taksi ile 10-15dk da gidersiniz.

  Eğer istediğiniz bölümü büyük şehirlerde okuyamıyorsanız, bavulunuzu toplayıp edirneye gelin.(tabiki yine de bir puana ihtiyacınız var:)) Beklentilerinizi alçak tutun, keyfini çıkarmaya bakın.

  Cevapla
  • Cem Demir , 17 Eylül 2012 - 23:05:09

   Sana tamamen katılıyorum Turgay :) Fazla beklentisi olmadan gelenler umduklarından daha fazlasını bulabilirler. Ama yüksek beklentiler hayal kırıklıkları yaşayabilir. :)

   Cevapla
 • Teknoloji , 18 Eylül 2012 - 00:10:15

  Güzel bir üniversitedir. Umarım size çokça faydalı olur.

  Cevapla
 • Ertan Dönmez , 27 Eylül 2012 - 01:10:43

  Merhabalar efendim bende üniversitenize yeni üye kaydı yapmak istiyorumda yer varmı bana :p

  Cevapla
 • ahmet sefa , 07 Ekim 2012 - 00:23:21

  edirne üniversite okuyacak insanlar için gayet uygun bir şehir

  Cevapla
 • emre , 25 Kasım 2012 - 07:08:13

  2 aydır fakülte neden şehir dışına koymuşlar diye düşünüyorum keşke değinseydiniz.

  Cevapla
 • casus kulaklık , 04 Ocak 2013 - 23:02:58

  Güzel bir üniversite, umarım faydalı olur.

  Cevapla
 • osman , 22 Ocak 2013 - 14:22:10

  ünüversite bilgilendirilmesi güzel olmuş.

  Cevapla
 • fatih , 05 Nisan 2013 - 13:26:30

  Balkan üniversitesi olduğunu iddia eden yer olarak en batıda yer alan fakat adam gibi ingilizce öğretimi veremeyen türkiyenin nadide üniversitelerindendir.
  İyi birşey zannedip 4 yıl önce büyük bir hata yaparak yazdım.Keşke doğudaki bir üniversiteyi yazsaydım.Birçok arkadaşım daha kötü diye bilinen üniversitelerden benden daha donanımlı mezun oldular.Edirne küçük bir şehirdir.Doğru düzgün staj yapacağınız kendinizi geliştireceğiniz yerde fazla yoktur.
  Hoca kalitesi yerlerdedir hem akademik yetkinlik hemde sayı açısından çok fakirdir.Rektörleri hep gezerler ziyaret ederler durmadan yeni binalar yaparlar ama arada bir akıllarana şuda gelmez burası bir üniversite ve hocaya ihtiyacı var.
  Şimdi ingilizce bile öğretmemesi bölüm seçip sadece makine mühendiliğine hazırlık koymasının mantığnı anlamışta değiliz.Çünkü buradan senede kaç bin kişi mezun oluyor ve çoğu bildiği ingilizceyide unutuyor.Bugün bir yurtdışı alışverişi bile yapmaya kalksak ingilizce karşımıza çıkıyor bence okuduğunuz bölümden bile 1 adım önde ingilizce bilgisi.Bir üniversiteyi dil bilmeden adam gibi konuşamadan bitirdiğinizde sadece belli yerlerde çalışırsınız ama ingilizce bildiğinizde tüm dünya ve büyük bir bilgi kaynağı elinizin altına gelmiş olur.
  Tercih edecek arkadaşlar ortamından çok bunlara dikkat etsinler ki akademik üyelerinin yetişememesinin sebebide sırf bu dil meselesidir zira akademik kariyer içinde dil olmazsa olmazdır.

  Cevapla
 • merve , 04 Mayıs 2013 - 23:47:56

  mühendislik fakültesi neden şehrin dışına yapılmış merak edenler arsında bende varım bilgilerinizi paylaşırmısınız.

  Cevapla
  • Cem Demir , 05 Mayıs 2013 - 17:43:42

   Şu an fakültenin bulunduğu arazinin okula ait olduğu söyleniyor. Okulda araziyi devlete kaptırmamak için oraya mühendislik fakültesini inşa etmiş.

   Cevapla
 • muhammet furkan , 17 Temmuz 2014 - 15:18:23

  bana acil yardım edin bu gün tercih yapcam trakya bilgisayar konusunda çok kararsızım bilgisayar okumak isterim ancak trakyadan mezun olunca sıkıntı çekermiyim yada 1. yılın sonunda istanbula geçiş yapabilirmiyim

  Cevapla
  • Mühendis , 30 Haziran 2016 - 04:30:39

   Mühendislik fakültesinin kurulduğu alan Kötü olabilir ona katılıyorum ama eğitim konusunda istanbul ve birçok üniversitenin mühendislik alanında isim yapmış bir yerdir.Fakülte balkanda olsaydı bana göre süper olurdu….

   Cevapla
 • mehmet furkan , 31 Temmuz 2016 - 02:52:54

  merhaba bilgisayar bölümünü tercih etmek istiyorum.Trakya üniversitesini ilk tercih olarak yazmayı düşünüyorum.Dersler ingilizcemi görülüyor sınıflar kalabalık mı ve her kişiye bir bilgisayar düşüyor mu ….2gün sonra tercihler bitiyor.Acil cevap verebilecek bir arkadaş varsa çooooooookkkkkk sevinirim.Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 • Fatoş , 02 Ağustos 2016 - 22:26:50

  Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği kazandım 8 ağustosta kayıt yapacağım okula en yakın olan apart özel yurt hangisi ve iyi olan başka tavsiye edebileceğiniz. İstanbul dan geleceğim Edirne’ye hiç gitmedim bilmiyorum

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla