Bilgisayar Mühendisliğinde Yolu Yarıladım

Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2. senemi de bitirmiş bulunmaktayım. İlk sene mühendis olduk diyoduk, arkadaşlarımıza hava atıyoduk ama ilk seneden sonra anladık ki önümüzde daha öğrenecek çok şeyimiz var. 2. sınıfın sonuna geldiğimize göre, şimdiye kadar neler yaptık, neler yapmadık diye bir geriye bakıp durum değerlendirmesi yapmak istiyorum. Bu değerlendirmeyi 1. sınıf için yapamamıştım çünkü sitemi ilk seneyi bitirdikten sonra, hemen o yaz açmıştım.

Bilgisayar mühendisliğini kazandıktan sonra, aslında bilgisayara ilgisi olan ancak daha çok eğlence amaçlı kullanan biri olmaktan çok, bilgisayar yazılımlarının, internet sitelerinin nasıl yapıldıklarını merak eden birisi olmaya çalıştım.

1. sınıfın ilk döneminde yapabileceğim pek fazla şey yoktu diyebilirim, daha çok matematik, fizik gibi dersler vardı ve onları sorunsuz bir şekilde geçtim. 1. sınıfın 2. döneminde ise bir web sitenin nasıl yapıldığı konusuna baya bir takmıştım. Araştırdım ve öğrendim. Webe olan bu ilgimden dolayı Fireworks, xHTML, CSS gibi Web Tasarım araçlarını ve dillerini öğrendim. Bu, belkide hayatımda yaptığım en yararlı işlerden biriydi. Web tasarımın yanında Bilgisayar Mühendisliğine Giriş dersimizde QBasic, C, Pascal, Visual Basic gibi programlama dillerine de giriş yaptık. Özellikle C Programlama Dili nde kendimi baya geliştirdim.

1. sınıfın yazında yine bu internet dünyasına olan ilgimden dolayı kendime kişisel bir site açma kararı aldım. Hazır CMS sistemlerini araştırdım, kurcaladım. Bu süre içerisinde blogger ile baya uğraştım, fakat bir süre sonra WordPress in daha mantıklı olduğunu düşünerek, kişisel sitemin altyapısını wordpress olarak belirledim. WordPress i seçtikten sonra, wordpress in içeriğini, nasıl çalıştığını anlamaya çalıştım. WordPress için temalar geliştirmeye başladım.

2. sınıfa başladığımda önümde yepyeni bir dönem vardı. Fakat önümde Assembly gibi bir ders vardı, ilk dersinden son derine kadar assembly’yi sevemedim ve nihayetinde dersten kaldım. 2 yıllık dönemde kaldığım tek dersti.

Assembly’yi boşverip C dilinde kendimi geliştirmeye devam ettim, bunun yanı sıra WordPress için temalar ürettim, Web Tasarımı hiçbir zaman ikinci plana atmadım. (Söylemiştim webe olan ilgimi…)

2. sınıfın ikinci döneminde hayatımda yeni bir programlama dili ve paradigması vardı. Nesneye Yönelik Programlama yı (C++) okuldaki hocamın (Yılmaz Kılıçarslan) katkılarıyla iyi şekilde öğrenmeye çalıştım ve iyi bir şekilde öğrendiğimi düşünüyorum. Nesneye yönelik programlama, benim sıkılmadan çalıştığım derslerden biriydi.

2. sınıfta, bahsettiklerimin haricinde bilisayarın mimarisini de iyice kurcaladık ve ileriki dönemlerde kurcalamaya devam edeceğiz.

Şu an bu yazıyı yazarken 2. sınıfı bitirmiş bulunmaktayım. Umarım ileriki dönemlerde boş durmayız ve çalışmaya, öğrenmeye devam ederiz.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • Turgay Özgür , 03 Haziran 2011 - 23:25:43

  Akıp giden zamanda, iz bırakmak için bir adım daha…Allah yolumuzu açık etsin.

  Cevapla
 • hsnhsynisler , 15 Haziran 2011 - 13:11:13

  Hayırlı olsun inş. kalan 2 seneyi de verimli bir şekilde geçirirsin.

  Cevapla
 • Serkut , 17 Haziran 2011 - 23:52:15

  Allah yolunu açık etsin..

  Cevapla
 • Burak , 22 Haziran 2011 - 13:39:05

  Kolay gelsin hayalimi yaşıyorsun bu arada :D

  Cevapla
 • Metin Kılıç , 29 Haziran 2011 - 09:34:16

  hayırlı uğurlu olsun hocam, kaliteli çalışmalar ve geri kalan hayatında başarılar..

  Cevapla
 • yildirimr , 30 Haziran 2011 - 21:27:49

  Aynı yoldan bizlerde geçtik. Emin ol mezun olunca kendini insan boş hissediyor. Sanki bir sabah babası evden kovmuş gibi. 10 dk da diplomanı verip güle güle diyorlar sana. O yüzden bence ya mühendislik alanında üniversitede kalmak için bir yol bul yadabir yere şimdiden kapak at. Yoksa mezun olunca iş bulmak için çok zaman kaybeedersin.

  Cevapla
 • Oğulcan Turhanlar , 01 Temmuz 2011 - 11:30:15

  Ben bilgisayar mühendisliği düşünüyorum, okul ve bölüm hakkında biraz bilgi verir misin ? Okuyan bir öğrencinin yorumlarını almak iyi olacaktır benim için :)

  Cevapla
  • Cem Demir , 01 Temmuz 2011 - 12:40:27

   Bilgisayarı seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Bölüm gerçekten güzel bir bölüm. Fakat üniversite seçimine dikkat edin derim. Mesela Erciyes üniversitesi Türkiye'deki belki de en iyi bilgisayar mühendisliği bölümüne sahip, her ne kadar bilinmese de Çanakkale 18 Mart'da bilgisayar mühendisliğinde çok başarılı. Trakya üniversitesi bilgisayar mühendisliği ise gelişmekte olan bir bölüm. Geleceği parlak diyebilirim.

   Cevapla
 • TamerSAY , 01 Temmuz 2011 - 20:52:56

  Bende yeni başladım.Karabük Üniversitesindeyim.Yazınınızı okudum.Bazı taraflarında yol gösterici oldu.Teşekkürler.Başarılar.

  Cevapla
 • burhan , 03 Temmuz 2011 - 17:11:48

  Hayırlısıyla bitirirsin inş.

  Cevapla
 • ozgur , 04 Temmuz 2011 - 18:12:11

  Kardeşim allah kurtarsın sona doğru işkence olmuştu bana :))

  Cevapla
 • neslim parlak , 02 Ağustos 2011 - 14:57:51

  merhaba cem,
  ben oğlum trakya üniversitesi bilg. müh tercih etmiş çok endişeli bir anneyim :)
  bana telefonunu verme şansın varsa , yardımcı olursan, senden biraz bilgi almak istiyorum.umarım ilgilenirsin şimdiden çok tşk
  mail adresim neslimm71@hotmail.com

  Cevapla
 • nazmiye , 31 Ocak 2012 - 19:17:48

  merhaba ben nazmiye uzun ben sizin kadar büyük değilim lise ikinci sınıftayım bende bilgisayar mühendisi olmak istiyorum yazdıklarınızı beğendim ama biraz daha fazla bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
 • kullanıcı yorumları , 01 Eylül 2012 - 16:21:13

  sitenin tasarımı çok güzel olmuş, başarılarının devamını dilerim. Selametle kal kardeşim.

  Cevapla
 • İsim , 20 Nisan 2013 - 21:15:40

  inşallah C’de ben de kendimi geliştirebilirm ve bu dönem o dersten kalmam…

  Cevapla
 • Ali , 22 Haziran 2013 - 14:05:49

  Merhabalar… Ben 1. sınıfı bitirdim. Herhangi bir dil bildiğim söylenemez. HTML’ye bir dil bile denemez ama biliyorum biraz. CSS’yi de tam değil ama yarısına kadar biliyorum. C++’ı da orta derece biliyorum. Zaten 1. sınıfta öğrendiğimiz tek dersti. Yeterince bildiğim söylenemez. Sadece dersi geçme amaçlı çalıştım hep. Başlangıç seviyesinde biliyorum ve mantığını da az-çok kavradım. Bu yazı sizce nasıl değerlendirmeliyim.

  CSS’de daha fazla mı ilerliyim.. C++’ta öğrendiklerimimi m pekiştireyim. Yoksa 2. sınıfta göreceğim C# dersine mi kafa yormalıyım bu yaz? Neler öneririsiniz..

  Cevapla
 • mesut , 23 Haziran 2013 - 10:29:23

  mehaba ben bu sene trakya üniversitesi bilgisayar mühendisliğini düşünüyorum bölüm hakkında bilgi verebilirmiisniz hocaları iyimi eğitimi iyimi mezunlar iş bulabiliyormu hazırlığı iyi mi bu konularda bilgi verebilirseniz sevinirim

  Cevapla
  • Cem Demir , 23 Haziran 2013 - 11:43:13

   Hocaların bir kısmı iyi bir kısmı kötü. Eğitim konusunda okuldan bağımsız olarak kendinizi geliştirmeniz gerekeceğinden okulun eğitimi çok da önemli değil.

   Mezunlar iş bulabiliyorlar ama bu tabii yine size bağlı. Ne kadar özverili çalıştığınıza bağlı.

   Cevapla
 • Ali , 24 Haziran 2013 - 13:31:35

  Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıfı yeni bitirdim. Sizce C++ diline mi daha çok önem vermeliyin yoksa C# diline mi daha çok önem vermeliyim. Gerek okuldaki projeler olsun, gerekse sonrası için. Sizce hangisine daha çok önem vermeliyim?

  Cevapla
 • Cem Demir , 24 Haziran 2013 - 19:46:11

  Ben C++ taraftarıyım ama biraz daha mantıklı düşünürsek ileride asıl işinize yarayacak dil C# olacaktır. C++ programlamayı öğrendikten sonra muhtemelen diğer dilleri öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

  Cevapla
 • may , 25 Haziran 2013 - 10:31:46

  ygs 45.000 dim.Lys kötü geçti. :D
  trakya bilgisayar mı yoksa 3. sene mi sence?

  Cevapla
  • Cem Demir , 25 Haziran 2013 - 15:51:46

   Bu benim vereceğim bir karar olabilir mi ki, senin sorumluluğun. :) Argümanları değerlendir, hangisi en uygunsa, en mantıklıysa ona göre hareket et.

   Cevapla
 • nur , 02 Temmuz 2013 - 20:43:42

  Merhaba ben tercih aşamasındayım mühendislik yazmak aklımın ucundan bile geçmezdi ama sıralamam çok arada geldi yani istedğim sağlık alanıydı olmadı o yüzden mühendisliklerden geleceği olan bi bölüm olduğu için bilgsyr müh. dikkatmi çekti.devlet ünv. ve pekçok özel üniversitelerin tam burslu bilgisayar mühendislikleri tutuyor ama dediğim gibi hiç düşünmediğim için yapıp yapamayacağım hakkında bi fikrim yok sizce bu bölümü okuyan kişilerde olması gereken özellikler nelerdir?

  Cevapla
  • Cem Demir , 03 Temmuz 2013 - 09:02:19

   Öncelikle uzun saatler bilgisayar başında olacaksınız. Sürekli okuldan bağımsız olarak kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Mezun olduktan sonra çalışırken bile yeni teknolojileri takip etmek zorunda kalacaksınız. Sürekli yeni şeyler öğrenmeniz gerekecek.
   En temel özellikleriniz bunlar olmalı, eğer bunları yapabilirim diyorsanız gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
   Ayrıca eğer özel üniversitelerin burslu bölümleri tutuyorsa, devletten önce özeli düşünmenizi tavsiye ederim.

   Cevapla
 • nur , 03 Temmuz 2013 - 12:40:45

  Beykent Ünv,haliç,istanbul aydın ünv.gibi üniversitelerin çoğunda ingilizce tam burslulara girebiliyorum açıkçası köklü devlet ünv. varken işe alımda onlardan mezun kişilere öncelik verilir diye düşündüğümden sıcak bakmıyordum özel ünv.ye,bu arada bikaç kişiyle konuştuğumda bilgisayar müh.nin iş alanının artık öldüğünden eskisi gibi kalmadığından bahsettiler siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

  Cevapla
 • zeynel , 09 Ağustos 2013 - 14:33:27

  hocam ben yeni kayseri erciyes ünüversitesi bilgisayar müh. bolumunu kazandım.1 sene zorunlu hazırlık var. cevremdekıler baya bı ustume geldiler, bu bolum kotu, ışsız kalacan dıye. hocam gercekten boyle bı durum varmı? ış bulmada gercektende sıkıntı cok mu? şimdiden goruslerınız için teşekkürler . . .

  Cevapla
  • Cem Demir , 10 Ağustos 2013 - 11:34:53

   Eğer bilgisayar mühendisliğinde işsiz kalacaksan hangi bölümde işsiz kalmayacaksın ?
   Kaldı ki senin üniversiten de oldukça iyi, özellikle bilgisayar mühendisliğinde.
   Kimseyi dinleme, eğer bilgisayarı seviyorsan git oku bölümünü.

   Cevapla
   • yusuf , 18 Ağustos 2013 - 00:01:46

    hocam bende bu sene erciyes üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım.Erciyes üniversitesinin bilgisayar mühendisliği gayet iyi diyorsunuz bunu nerden biliyorsunuz desem? :D yani ben bu bölümü çok istiyordum tüm tercihim bilgisayar mühendisliğiydi ve erciyes geldi üniversite hakkında hiçbir bilgim yok düşünüyorum erciyesde bilgisayar mühendisliği diğerlerine oranla nasıl? diye ya sanırım sizin bilginiz var detaylı yazı alabilirmiyim sizden rica etsem :)

    Şimdiden çok teşekkür eder iyi günler dilerim… :)

    Cevapla
   • Cem Demir , 18 Ağustos 2013 - 01:43:20

    Sonuçta bilgisayar mühendisliği okurken diğer üniversitelerden arkadaşlarınız da oluyor. Arkadaşlarınıza, bölümle ilgili görüşlerinizi anlatıyorsunuz. Yani bildiklerim sadece duyduklarımdan ibaret. :)
    Ama kayseri ile ilgili olarak güzel şeyler duymuştum. Kayseri erciyes ve 18 mart çanakkale bilgisayar mühendisliğinde, bilinmeyen ama iyi eğitimi olan üniversitelerdir. Bizim duyduklarımız böyle, 18 mart ayrıca pardusla tanınıyor tabi.

    Cevapla
 • sevgi , 15 Ağustos 2018 - 15:57:10

  Bilgisayar sektöründe çok çalıştım ancak mühendislik gibi şeyler bana uzaktı. Derslerim çok iyi değildi. Şimdiki aklım olsa Liseyi iyi bir ortalama ile bitirirdim.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla