300.000 TL’ye Websitesi mi Ev mi?

İstanbul’da çok iyi olmayan bir semtte ev fiyatları ortalama 300.000 TL civarında.

Sokaktan geçen 10.000 kişiye, 300.000 TL ile ev mi almayı tercih edersiniz websitesi mi diye sorsam 9999 tanesinin cevabı ev olur. Benim sektörüm “Web” olduğu için kıyaslamayı bu şekilde yapmak istiyorum.

Eğer cevabınız evse, devamında gelişecek olaylar şöyle olacak. Aldığınız ev için “iyi ihtimalle” yaklaşık 100.000 TL kadar fazladan kredi faizi ödemeniz gerekecek. Evin değeri 5 yıl içerisinde 200.000 TL artacak ve siz bu işten yaklaşık 100.000 TL kar edeceksiniz. Mis. Daha sonra artan ev fiyatlarından şikayet edecek fakat yeni bir gayrimenkul sahibi olmak için aynı senaryoyu tekrarlamaktan vazgeçmeyeceksiniz. Yıllarınızı bu işe adamak zorunda kalmanızdan bahsetmiyorum bile.

Siz de diğer 9999 kişi gibi üretime hiç katkı sağlamayacaksınız. Ülke olarak taşa, toprağa yatırım yapıp dışa bağımlı hale gelmeye katkı yapacaksınız. Bu doğrultuda, bizim ülke olarak problemimiz ne yönetimdir, ne de devletin başındaki insanlardır. Sorunun kendisi biziz. Biz çalışmayı sevmeyen, kısa yoldan zengin olmayı hedefleyen, olabildiğince garanti hareket eden vizyonsuz insanlarız.

Biz zaten vizyonlu olabilseydik, şu an refah seviyemiz tavan yapmıştı, ülke çok daha vizyonlu insanlar tarafından yönetiliyor olurdu.

tech-companies-vs-orhers

Bu görsel, yıllar içerisinde petrol şirketlerinin fosilleşmesini ve teknoloji şirketlerinin büyümesini anlatıyor. Artık en büyük şirketler teknoloji şirketleri.

Tek başınıza, neredeyse sıfır sermaye ile, hatta full-time çalışırken bile işten sonrası ve hafta sonları ile geliştireceğiniz uygulamalar size hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar kazanç sağlayabilir.

Ortada yazılım gibi bir sektör varken, ülke olarak bu işe yatırım yapmıyor olmamız, bu ülkenin insanları olarak bunu göremiyor olmamız veya bunu görüyor fakat bu konuda hiçbir hareket yapmıyor olmamız, 300.000 TL’yi bu sektöre değil de eve, taşa, toprağa yatırıyor olmamız kadar saçma bir durum söz konusu olamaz.

Aynı şekilde ülke olarak şu an içerisinde bulunduğumuz kötü durum, kötünün ötesinde insanların artık bu ülkede yaşayamayacak hale gelmesinin sebebi bizleriz. Dayınız, amcanız, enişteniz, babanız. Kimse kimseyi kandırmasın.

Sonuç olarak, teknoloji ve yazılıma yapılması gereken yatırımlar taşa toprağa veya rüşvetçilerin cebine gittiği için, şu an (6 Ocak 2017) ülke olarak hiçbir şey üretememiş, hiçbir yazılım geliştirememiş durumda bulunuyoruz.

Farkındayım, bir websitesi ile (yazılım sektörünün en aşağılık görülen dalı) büyük miktarlarda para kazanılabilir mi diye düşünüyorsunuz. Bu sorunun cevabı evet.

Benzer Yazılar

Yorumlar

 • ertan dönmez , 08 Ocak 2017 - 16:02:47

  Ya bu adamı seviyorum :)) adminim kalemine sağlık ;)

  Cevapla
  • Cem Demir , 10 Ocak 2017 - 00:40:27

   Sağolasın adminim :)

   Cevapla
   • Güçlü Ceyhan , 28 Mayıs 2017 - 20:06:36

    Yazılanlar doğru fakat ortalıkta yazılımcıyım diye geçinen fakat bir iş yapamayan bir dolu insan var. Siz bir şirket olarak bu kadar işe yaramayan insan içerisinden işe yarar bir iki tane bulabilirseniz mutlu oluyorsunuz. Mesela Laravel. Çok güzel bir framework ama adam yok doğru düzgün anlayan. Bu bakımdan da insanlar paralarını eni sonu belli olmayan işlere yatırmak yerine garanti olarak gördükleri taşa toprağa yatırıyorlar.

    Cevapla
 • Oğuz , 15 Ocak 2017 - 15:35:04

  Tabi ki de Web işi derdim :).

  Cevapla
 • Onur YAŞAR , 18 Ocak 2017 - 20:15:28

  Sooon derece haklısın. Sonuna kadar destekliyorum. Artık bu ülkede bazı şeylerin değişmesi gerekiyor…

  Cevapla
 • Enes , 06 Şubat 2017 - 01:53:58

  Ben de webden yana kullanırım tercihimi ama işin içinde olduğumuzdan mı böyle düşünüyoruz, işte bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz..

  Cevapla
 • Muharrem G , 15 Şubat 2017 - 11:38:46

  Bu yazıyı görmek güzel amncak, tek sorumlusu bizde olduğumuz söylenemez bu refahı öldüren insanlar illaki var mesela ben yazılım web tasarım grafiğe meraklı biriydim ancak, gerek ülkenin eğtim sistemi yapısı, gerek ailenin baskısıyla yanlış sektöre yöneldim, ancak durum böyle olmasaydı; ben sağlık söktörüne girmeseydim hem ülkeye daha faydalı olurdum..
  Herşeyin başı eğitim arkadaşlar..
  Ve turizim bakanının meb bakanı olmasıyla bu sorunun çözüleceğini düşünmüyorum
  İyi günler
  @muharremgltknn/instagram

  Cevapla
 • Hakan Kaya , 17 Şubat 2017 - 19:27:07

  Sadece web sitesi yada teknoloji anlamında değil tüm sektörler için girişim veya yatırım yapmak yerine ülkemiz insanlarına paralarını betona gömme alışkanlığı kronik maalesef.
  Üretim toplumu olmanın çok gerisinde, tüketim toplumu olmanın çok ötesindeyiz. Güzel kızların girişimcilerle değil müteahhitler ile evlendiği b coğrafyada gençleri de teknoloji ve üretim alanlarında girişimciliğe özenlendirmemiz çok zor.

  Cevapla
 • yilmaz , 07 Nisan 2017 - 15:52:38

  artık evlenmek için bile ev istiyorlar ama ben ev yerine websitesi alırım fakat 300 tl lik bi websitesini tek başımıza yönetemeyiz onun için ekip lazım :)

  Cevapla
 • recai , 11 Temmuz 2017 - 10:51:20

  Aynı kafadayız.:) Yazı için teşekkürler.

  Cevapla
 • Ali , 04 Ağustos 2017 - 01:27:04

  Normal bi insan ev der. Ama web işinde olan herkes yatırımını siteden yana kullanır sanırım :)

  Cevapla
 • Burak , 23 Kasım 2018 - 00:22:23

  Cok kaliteli bir yazi olmus tesekkur ederim ama yinede evi tercih ederim ;)

  Cevapla
 • Kemal , 19 Nisan 2019 - 10:11:19

  Özellikle Türkiye’de, internet sitelerinin hiç bir garantisi yok. 300.000 tl verip aldığınız bir web sitesi 1 haftada çöp olabilecek potansiyele sahipken, bir ev asla değer kaybetmez.

  Cevapla

Yorum Yazın

Su elementleri kullanabilirsiniz : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Arama
RSS
Beni yukari isinla